Corvův přírodovědný kabinet 116 - Sršeň obecná

Název

Corvův přírodovědný kabinet 116 - Sršeň obecná

Popis

Sršeň obecná (Vespa crabro) - Snad téměř každý se alespoň jednou za život setkal s u nás žijící sršní. I přes značné obavy mnoha lidí z útočnosti a jedovatosti tohoto tvora je tomu právě naopak. Sršeň k nejvíce útočným ani jedovatým druhům rozhodně nepatří a na rozdíl od některých vos spadá spíš do kategorie mírnějšího hmyzu. Člověk často zabíjí sršně z pověry, strachu a neznalosti. Sršně nejsou agresivní, agresivní mohou být pouze v blízkosti hnízda, které se snaží bránit před ohrožením. Bodnutí od sršně je stejně bolestivé přibližně jako od vosy a nebezpečné může být pouze pro malé děti a starší nebo nemocné lidi. Živí se velmi často škodlivým hmyzem a tak jsou prospěšné. V některých evropských státech je dokonce v Červených seznamech ohrožených druhů.

Sršeň obecná patří do řádu blanokřídlých (Hymenoptera). Celosvětově je známo více než 130 tisíc druhů blanokřídlého hmyzu, přičemž celá řada z nich zůstává stále neurčena a mnoho jich tak i nadále uniká lidské pozornosti.

Charakteristickými znaky sršně jsou tři páry nohou a dva páry blanitých (načervenalých) křídel. Na hlavě se nachází dvě mohutné složené oči s tykadly a mezi nimi tři menší očka (ocelli), tvořící malou trojúhelníkovitou formaci. Typickým zbarvením je výrazná kombinace žluto-hnědo-červené barvy, s černým příčným pruhováním a znaky ve tvaru kapky na žlutém zadečku (vyjma první červené pásky na zadečku). Velmi silnou a účinnou výbavou tohoto druhu jsou obrovská kusadla, která slouží především k lovu. Velké žihadlo může sršeň, podobně jako vosa, v případě nutnosti velmi obratně a opakovaně použít (po jeho použití tudíž neumírá jako včela). Toxicita žihadla: LD50 je u jedu většiny sršnů 10-90 mg/kg. Smrtelná dávka pro dítě odpovídá stovkám, pro dospělého člověka několika tisícům sršních žihadel.

Královna sršně obecné může dosahovat velikosti výrazně přes 4 cm, zatímco samečkové a dělnice bývají obvykle o třetinu menší. Literatura, včetně Biolibu a atlasů, uvádí u samice obvykle rozměr 25 - 35 mm. Avšak samice na mých snímcích, kterou jsem nalezl odpočívající v ranních hodinách pod kůrou smrku, dosahovala minimálně 60, spíše 70 mm. Stejné nálezy mi potvrdil i pan K. Posolda, odborník na blanokřídlý hmyz, který se opakovaně setkává se sršni kolem 50 mm a více.

Jablonec nad Nisou, les, pod smrkovou kůrou
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 7 fotek
  • 3 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 116 - Sršeň obecná
Komentáře Přidat