Corvův přírodovědný kabinet 127 - Kousavec dvoupáskovaný

Název

Corvův přírodovědný kabinet 127 - Kousavec dvoupáskovaný

Popis

Kousavec dvoupáskovaný (Rhagium bifasciatum) - Mezi mé suverénně nejoblíbenější tesaříky patří rod rhagium nebo-li kousavci; tesaříci s kratšími tykadly a specifickým tvarem hlavy. O to větší radost jsem měl z nálezu hned několika kousavců dvoupáskovaných na složeném smrkovém dříví. Na stejném místě jsem zaznamenal i kousavce korové (rhagium inquisitor) a také například klikorohy borové (Hylobius abietis). Kousavec dvoupáskovaný se v ČR vyskytuje zejména v podhorských a horských oblastech, kde je hojným zástupcem tesaříkovitých. Samičky kladou vajíčka na smrk, jedli a borovici, ale i na jiné stromy, nejsou výjimkou ani listnaté dřeviny. Vývoj trvá dva roky, druhou zimu již přezimují imaga (dospělí brouci), která na jaře opouštějí dřevo.

V knize z roku 1873 (!), kterou mám taktéž ve své entomologické sbírce, profesor Josef Klika uvádí o kousavcích, potažmo kousavci dvoupáskovaném, následující: "Tykadla 11členná, niťovitá, z délí polovice těla s 3. a 4. článkem téměř stejně dlouhým a 1. mnohem delším než 3.; hořejší čelisti ostře špičaté; hlava za očima prodloužená a v krk zúžená; oči celokrajné neb velmi málo vykrojené; štít na vrchu bez hrbolův, po obou stranách uprostřed špičatým ostnem ozbrojený; krovky ku konci zúžené, na hřbetě plochatě vyklenuté; zadní stehna téměř až ku konci krovek sahající, na konci poněkud ztlustlá; drápky jednoduché. Na poraženém dříví. Rhagium bifasciatum - kousavec dvoupáskový, 7-9"; černý, s velmi jemnými, šedými chloupky; krovky vráskovitě tečkované, velmi spoře chloupky posázené, téměř holé, po stranách a na konci červenohnědé, každá s 3-4 jemnými vypuklými proužkami a 2 šikmými od postranního pokraje ke švu na zad sbíhajícími žlutými skvrnami. V hornatých kajnách v lesích hojný."

V knize Brouci (1898) c.k. profesora Františka Dlouhého, se o Rhagium bifasciatum píše ještě jako o kousavci černopásém (brouci mají mnohdy rozdílné názvy). Nechybí krásná kresba na přehledové tabuli. "15-20 mm. Černý, šedě chlupatý. Krovky lysé se 3-4 slabými lištami; dvě šikmé pásky a konce žluté."

O kousavci dvoupáskovaném se zmiňuje ve své knize Brouci České a Slovenské republiky profesor Karel Hůrka: "Poměrně častý kousavec, jehož larva se vyvíjí ve dřevě pařezů a ležících kmenů jehličnanů., nejčastěji smrků, méně často i listnáčů. Larva je až 38 mm dlouhá. Brouk je nezaměnitelný svou kresbou, bývá 12-22 mm velký. Stoupá i vysoko do hor."

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory, metrové dříví
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 18 fotek
  • 4 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 127 - Kousavec dvoupáskovaný
Komentáře Přidat