Corvův přírodovědný kabinet 131 - Klikoroh borový

Název

Corvův přírodovědný kabinet 131 - Klikoroh borový

Popis

Klikoroh borový (Hylobius abietis) - Nádherný brouk z čeledi Curculionidae - nosatcovitých. Ve slovenštině tvrdoň smrekový :-) Několik exemplářů jsem objevil na složeném smrkovém dříví, kde za sluníčka hřadovali po boků kousavců dvoupáskovaných a korových. S délkou těla 7,3–13,5 mm, patří mezi nejhojnější z našich 4 druhů rodu velice podobného smolákům (Pissodes). Liší se od nich tykadly vkloubenými až ke konci nosce a ozubenými stehny. Klikoroh borový má černohnědou barvu, se žlutými šupinkovými skvrnami. Dospělí brouci žijí 2-3 roky a jsou obávanými škůdci borovic, méně často i smrků a jiných jehličnanů. Na jaře ožírají kůru mladých stromků včetně sazenic ve školkách, v létě žerou v korunách našich stromů. Larvy se vyvíjejí 2 roky v mrtvém lýku a ve dřevě kořenů a pařezů kde neškodí.

O klikorohovi borovém (v roce 1873 veden ještě pod jménem smrkovník veliký) prof. Josef Klika uvádí: "4-6"; smoločerný, nelesklý, žlutavě šedými, podlouhlými šupinami posázený; štít hustě a hluboko vráskovitě tečkovaný, vpředu zúžený; krovky jemně řetězovitě pruhovaně tečkované s mezerami plochými, šupinatě vráskovitými a dvěma žlutými páskami, ze skvrn složenými. Na borovicích i smrcích všude hojný. Brouk tento působí v lesích převeliké škody, požíraje pupeny a kůru smrků, borovic a jiných jehličnatých i listnatých stromů, jež pak hynou a od jiných, níže jmenovaných broukův zhubeny bývají. Jediný prostředek k zahubení škůdce tohoto jest, stromy od něho přepadené poraziti a kůru s nich oloupati. Také lze na čerstvých větvích smrkových a borových aneb na kůře na zemi položené a lýkem dolů obrácené tyto brouky chytati a je pak u větším množství zahubiti. Samička klade vaječka na stromy jehličnaté. Larvy žijí v kmenu i v kořenech, jsou beznohé, hnědohlavé, škodí jen nepatrně."

V knize Brouci popisuje klikoroha borového profesor František Dlouhý (1898) jako smrkovce skvrnitého takto: "9-13 mm. Černý, bez lesku, žlutavěšedými vláknitými šupinkami porostlý. Štít vrásčitě tečkovaný s podélnou lištnou. Krovky jemně tečkovaně proužkované, se 2 nebo 4 žlutě šupinkatými skvrnitými páskami. Ve smrkových a borových lesích."

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory, metrové dříví
Mapovací čtverec: 5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 13 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 131 - Klikoroh borový
Komentáře Přidat