Corvův přírodovědný kabinet 135 - Calvia decemguttata + Psyllobora vigintiduopunctata

Název

Corvův přírodovědný kabinet 135 - Calvia decemguttata + Psyllobora vigintiduopunctata

Popis

Pár snímků tzv. berušek. Slunéčkovití, konkrétně Calvia decemguttata (slunéčko s bílými znaky) + Psyllobora vigintiduopunctata (slunéčko s černými znaky), jsem fotil na zahradě u rodičů.

Calvia decemguttata (bez českého názvu) - žije v listnatých lesích na lípě, buku, jilmu, v zahradách. Živí se mšicemi a pisivkami, případně merami, křísky a larvami mandelinek. Zimuje v opadance. Ve střední Evropě poměrně rozšířený druh.

Psyllobora vigintiduopunctata, jinak také slunéčko dvaadvacetitečné - Žije na stromech, keřích i bylinách napadených padlím (padlí - houbové onemocnění rostlin, charakteristickým znakem napadení bývá bělavý, stíratelný povlak, který se vyskytuje na svrchní straně listů, později na stoncích a květech), v lesích, na pastvinách v zahradách. Živí se padlím, v zajetí přijímá mšice. Zimuje na vyvýšených místech, v Anglii aktivní i v zimě. Ve střední Evropě velmi hojný druh.

Zajímavost - když slunéčka zasmrdí: Slunéčka všech podčeledí jsou chráněna proti predátorům obsahem jedovatých alkaloidů v krvomíze. Snad každý rod, často i druh, má svůj specifický alkaloid. Jejich účinnost byla prokázána jak proti velkým predátorům, jako jsou ptáci, tak proti malým, hlavně mravencům. Jedovatost pro ptáky, kteří se orientují zrakem, je inzerována výstražným zbarvením. Důležitý je jak tečkovaný vzor (ale už ne konkrétní počet a umístění teček), tak barvy, které ho tvoří (hlavně červená), ale i celkový klenutý tvar těla. Sýkory a křepelky se slunéčkům vyhýbají, zatímco vrabci je konzumují. Kromě zbarvení, které je koneckonců u mnoha druhů spíše kryptické, je jedovatost inzerována zápachem metoxypyrazinů. Aby se predátor seznámil s účinkem obou druhů látek, nemusí slunéčko pozřít. Napadená slunéčka mají reflex, při kterém vypustí kapičky krvomízy na definovaných místech těla, u dospělců ze štěrbiny na kolenou. Pomalu se vypařující metoxypyraziny mohou mít zároveň funkci agregačního feromonu při tvorbě shluků na zimovišti. Alkaloidy, zejména harmonin slunéčka východního, mají i antimikrobiální aktivitu - zabíjejí bakterie i původce malárie.

Zajímavost jazykovědná - V Polsku berušce říkají biedr(z)onka, na Ukrajině a v Bělorusku se v nářečích prolínají babrunka, bobrunka, babrunycja, bobrunycja a bedryk. Na Chodsku nazývali slunéčko zvukomalebným pinkalinka. Pak jsou tu ještě staré metaforické názvy slunéček s náboženskou motivací, např. pámbíčkova kravička, pámbučkova ovečka, pánbičkovo slepička, v Chorvatsku dodnes říkají božja ovčica. Ve starší češtině byla jen bedruňka, pak berunka, která se alespoň v Čechách přiklonila k berušce (od beran), tedy k ovečce. - moc hezký článek v celém znění zde: https://vesmir.cz/…/cisl…/sedm-tecek-sto-sedmdesat-jmen.html

Jablonec nad Nisou, zahrada, louka
Mapovací čtverec: 5257
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 6 fotek
  • 2 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 135 - Calvia decemguttata + Psyllobora vigintiduopunctata
Komentáře Přidat