Corvův přírodovědný kabinet 141 - Bradavičník zelenavý a bradavičník dvojskvrnný

Název

Corvův přírodovědný kabinet 141 - Bradavičník zelenavý a bradavičník dvojskvrnný

Popis

Bradavičník zelenavý (Malachius aeneus) a bradavičník dvojskvrnný (Malachius bipustulatus) - Jedněmi z krásně různobarevných brouků na našich loukách jsou bradavičníci (Malachius). Aktuálně je lze najít na prosvětlených loukách, v květech rozmanité luční flóry. Exempláře na snímcích jsem objevil u jablonecké přehrady na květech bršlice, hladýši či chrastavce. Tito měkko křídlí brouci jsou 6-7 mm velcí, sucho jim nijak zvlášť nevadí, živí se pylem lučních rostlin a trav - srha patří k jejich nejoblíbenějším. Největší ze 4 našich druhů rodu je bradavičník zelenavý (na snímku s červenými lemy na krovkách).

Bradavičníci - Druhy podčeledi jsou snadnou poznatelné podle vychlípitelných měchýřků na předohrudi a zadečku, jejich funkce je dosud neznámá. Samci většiny druhů této podčeledi mají na různých částech těla sekreční orgány, jejichž sekret působí stimulačně na páření a je samicemi aktivně olizován. Dravé larvy žijí pod kůrou, ve dřevě, ve stoncích rostlin, i v hnízdech samotářských včel.

O měchýřích se zmiňuje i profesor Josef Klika ve své knize Brouci (1873): "…tělo měkké, po stranách opatřené masitými bradavicemi, jež mohou brouci vydmouti. Brouci mohou masité červené měchýřky po stranách těla nadmouti tak, že měchýřky tyto pak vyčnívají; jeden pár měchýřkův jest nad zadními kyčlemi, druhý pak na předním pokraji předního kroužku prsního."
Bradavičník zelenavý (Malachius aeneus) v roce 1873 veden jako b. měďozelený - "3-31"; zelený; přední rohy štítu a krovky červené, uprostřed se společnou skvrnou zelenou, ponenáhlu zúženou až přes prostředek švu sáhající; krovky velmi jemně vráskovité, nelesklé; 2. článek tykadel samečkův dole velikým, 3. menším nazpět zahnutým zubem opatřen; konce krovek u obou pohlaví jednoduché. Všude obecný*."

* Karel Hůrka v knize Brouci České a Slovenské republiky aktuálně uvádí "donedávna hojný"

Bradavičník dvojskvrnný (Malachius bipustulatus) v roce 1873 veden jako b. dvouskvrnný - "21-3"; zelený, lesklý; ústa žlutá, přední rohy štítu a konce krovek červené; první články tykadel u samečkův více méně do vnitř rozšířené; konec krovek u obou pohlaví jednoduchý. Všude obecný."

Zajímavost: Malachius z řeckého malaeos - měkký.

Jablonec nad Nisou, louka u přehrady
Mapovací čtverec: 5257
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 13 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 141 - Bradavičník zelenavý a bradavičník dvojskvrnný
Komentáře Přidat