Corvův přírodovědný kabinet 152 - Kodulka

Název

Corvův přírodovědný kabinet 152 - Kodulka

Popis

Kodulkovití (Mutillidae sp.) - Velice zajímavým blanokřídlým hmyzem jsou nápadně a hustě ochlupené kodulky, připomínající mravence či brouka pestrokrovečníka mravenčího (Thanasimus formicarius), s kterýmžto si jej lidé velmi často pletou. Samci jsou okřídlení, samice křídla nemají (na snímcích je tedy samice). Sexuální dimorfismus je velmi patrný, samci neodpovídají samicím velikostí, zbarvením ani tělesnými proporcemi.

Samice kodulky je rychlá a má velmi dlouhé a účinné žihadlo. Žihadlo kodulek vykonává hned několik funkcí. Jednak slouží k usmrcení hostitelské samice snažící se bránit vetřelci ve vstupu do hnízda (dokáže usmrtit například i několik čmeláků za sebou včetně královny) a k obraně proti predátorům, jednak jako smyslový orgán k ohledávání a zjišťování stáří hostitelského plodu. U hostitelských kukel vpravením sekretu zbrzdí metamorfózu do doby vylíhnutí kodulčí larvy. Samice kodulky dokáže rozpoznat správné stáří larvy hostitele k nakladení vajíčka pomocí speciálních brv na bázi žihadla. Pokud není larva dostatečně velká, samice hnízdo opustí a hledá jiné. Je-li dostatečně velká, kodulka na ní nebo do její blízkosti naklade vajíčko. Jedná-li se o larvu kutilky či hrabalky dochází tak k zajímavé situaci, kdy parazit parazituje na jiném parazitovi. Larva kodulky prodělává krátký vývoj (většinou okolo 10 dnů), během něhož spořádá vnitřní orgány hostitelské larvy, kterou tím zabije a v její komůrce se zakuklí. V hnízdě často přezimuje ve stadiu předkukly a na jaře se vyhrabe ven už jako dospělá.
Žihadlo zvláště tropických kodulek je velmi silné a na Schmidtově stupnici bolestivosti žihadel má číslo 3 (nejvíce - 4 - mají některé hrabalky a mravenci). Jedovaté sekrety některých tropických druhů se vyznačují vysokou účinností a zejména u osob s poruchou imunity nebo trpícími alergiemi mohou způsobit i smrt. Samice některých druhů jsou dravé, napadají a zabíjejí hostitelské dospělce a živí se jejich krvomízou. Kromě energetických látek tak současně získávají i stavební látky potřebné pro vývoj vajíček. Kutikula kodulek vyniká neobyčejnou pevností.

Pokud jsou rozrušeny, vydávají kodulky bzučivý zvuk (stridulace), jenž má případné útočníky zastrašit. Pokud ani to nepomůže, jsou schopny vypouštět páchnoucí chemikálie. Tyto chemikálie jsou na bázi ketonů a zřejmě slouží k zahnání mravenců, kteří jsou potenciálními predátory kodulek.
V ČR 5 podčeledí se 16 druhy. Kodulky se vyskytují na výslunných, suchých a teplých místech s řídkou vegetací, hlavně na písčitých podkladech s hnízdy hostitelských včel, vos, kutilek a hrabalek. Kodulku jsem fotografoval na složeném smrkovém dříví, kde pátrala po hostitelských hnízdech.

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory, metrové dříví
Mapovací čtverec: 5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka (foceno z ruky)

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 8 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 152 - Kodulka
Komentáře Přidat