Corvův přírodovědný kabinet 170 - Pýchavka horská

Název

Corvův přírodovědný kabinet 170 - Pýchavka horská

Popis

Pýchavka horská (Lycoperdon nigrescens) - Při průzkumu podmáčeného Hoftíku v Jizerských horách, jsem objevil krásnou pýchavku horskou, která roste hojně od června do listopadu v jehličnatých lesích na kyselých půdách (což Jizerky se svou smrkovou monokulturou a kyselou zemí splňují). Po krátkém průzkumu jsem narazil hned na několik hloučků pýchavek, jejichž polokulovité, ježaté plodnice se k sobě tiskly. Vybral jsem si tu nejfotogeničtější skupinku a na výsledek se můžete podívat.

Pýchavky horské mají hnědou, ve stáří až černohnědou barvu. Vnější okrovka je pokryta hnědými až černohnědými ostny delšími než 1 mm, které se typickým způsobem spojují špičkami a vytvářejí jehlanovité nebo hvězdovité skupiny. Mezi ostny jsou drobná zrníčka. Ve stáří ostny opadávají, zanechávají světlé skvrny, povrch pak má tmavě síťovaný vzor. Vnitřní okrovka je papírovitá, okrová až žlutohnědá, teřich bělavý, brzy olivový, v dospělosti středně hnědý. Sterilní báze (subgleba) je komůrkatá. Výtrusný prach olivově hnědý. Mladé plodnice jsou jedlé.

Je možné ji snadno zaměnit s pýchavkou huňatou (Lycoperdon umbrinum), která bývá podobně zbarvená, ale její ostny jsou kratší (méně než 1 mm), nespojují se špičkami, nemá zrníčka mezi ostny a povrch okrovky nemá ve stáří síťovaný vzor.

Kořenov, Hoftík, Jizerské hory
Mapovací čtverec: 5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka (foceno z ruky)

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 8 fotek
  • 2 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 170 - Pýchavka horská
Komentáře Přidat