Pokračujte v prohlížení

Další alba autora

Podobná alba

Jestli se vám album líbí...

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 177 - Vrásenka pomezní + vrásenka okrouhlá
Komentáře Přidat
Vložit komentář
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter
Corvův přírodovědný kabinet 177 - Vrásenka pomezní + vrásenka okrouhlá

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Corvův přírodovědný kabinet 177 - Vrásenka pomezní + vrásenka okrouhlá

Popis

Vrásenka pomezní (Discus ruderatus) - Při průzkumu různých lišejníků, mechů u pat stromů, ztrouchnivělých pařezů a nánosů lesní hrabanky, se můžeme setkat s krásnými plži, například z rodu vrásenkovitých (Discidae). Tito velice drobní měkkýši mají výrazně ploché, terčovité ulity s velmi otevřenou až miskovitou píštělí a vyznačují se taktéž výraznými žebírky na povrchu. Vrásenka pomezní dorůstá z našich druhů do největších rozměrů, šířka ulity je až 7 mm. Jedná se o význačný druh horských lesů, kde se zdržuje pod kůrou a v tlejícím dřevě, běžný je zejména pod kůrou smrkových pařezů. Ve většině horských oblastí je na celém území ČR a SR hojný. V některých nižších inverzních polohách se vyskytuje izolovaně, průběžně pouze v Tepelských vrších, kde jej lze nalézt i v nivách u potoků a řek.

Vrásenka okrouhlá (Discus rotundatus) - na Slovensku známá pod libozvučným názvem rebrovček jablčastý, dorůstá maximální velikosti 6,5 mm. Tento plž žije v lesních a křovinných stanovištích nejrůznějších typů a proniká i do synantropních (vyskytující se v blízkosti lidských obydlí a využívající změn prostředí způsobených člověkem) a náhradních stanovišť ve městech. Zdržuje se na povrchu půdy, v sutích, ale i v padlém, tlejícím dřevě. Je velmi hojný na celém území s výjimkou východního Slovenska, kde proniká pouze do několika izolovaných lokalit.

Na fotografiích jsou vrásenky pomezní, objevené v trouchu tlejícího bukového kmene v Kořenově poblíž Jizery a vrásenky okrouhlé, sesbírané z hrabanky pod jívou uprostřed města v Jablonci nad Nisou. Jak je vidno, tohoto roztomilého šnečíka můžeme objevit leckde. Při bližším pohledu si můžeme všimnout krásného žebrování ulity, jednobarevně hnědě zbarvené ulity o menším počtu závitů (vrásenka pomezní) a světle hnědé barvy s pravidelnými příčnými hnědočervenými proužky a 5 až 6 závity (vrásenka okrouhlá). Tělo obou druhů je šedé až černé.

Druh poprvé popsal a zařadil Otto Friedrich Müller, dánský přírodovědec, jeden z průkopníků v oblasti výzkumu fauny Dánska a Norska, autor klasifikace více než 3 000 druhů.

Pokud vás malakologie (nauka o měkkýších) zaujala, vřele doporučuji vynikající publikaci Měkkýši České a Slovenské republiky od Michala Horsáka, Lucie Juřičkové a Jaroslava Picka. Vydalo nakladatelství Kabourek v roce 2013.

Jablonec nad Nisou/Dolní Kořenov, v hrabance, v trouchu
Mapovací čtverec: 5257/5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka (foceno z ruky)

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

3.3.2020

Statistiky

  • 8 fotek
  • - zobrazení
  • 2 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba