Corvův přírodovědný kabinet 177 - Vrásenka pomezní + vrásenka okrouhlá

Název

Corvův přírodovědný kabinet 177 - Vrásenka pomezní + vrásenka okrouhlá

Popis

Vrásenka pomezní (Discus ruderatus) - Při průzkumu různých lišejníků, mechů u pat stromů, ztrouchnivělých pařezů a nánosů lesní hrabanky, se můžeme setkat s krásnými plži, například z rodu vrásenkovitých (Discidae). Tito velice drobní měkkýši mají výrazně ploché, terčovité ulity s velmi otevřenou až miskovitou píštělí a vyznačují se taktéž výraznými žebírky na povrchu. Vrásenka pomezní dorůstá z našich druhů do největších rozměrů, šířka ulity je až 7 mm. Jedná se o význačný druh horských lesů, kde se zdržuje pod kůrou a v tlejícím dřevě, běžný je zejména pod kůrou smrkových pařezů. Ve většině horských oblastí je na celém území ČR a SR hojný. V některých nižších inverzních polohách se vyskytuje izolovaně, průběžně pouze v Tepelských vrších, kde jej lze nalézt i v nivách u potoků a řek.

Vrásenka okrouhlá (Discus rotundatus) - na Slovensku známá pod libozvučným názvem rebrovček jablčastý, dorůstá maximální velikosti 6,5 mm. Tento plž žije v lesních a křovinných stanovištích nejrůznějších typů a proniká i do synantropních (vyskytující se v blízkosti lidských obydlí a využívající změn prostředí způsobených člověkem) a náhradních stanovišť ve městech. Zdržuje se na povrchu půdy, v sutích, ale i v padlém, tlejícím dřevě. Je velmi hojný na celém území s výjimkou východního Slovenska, kde proniká pouze do několika izolovaných lokalit.

Na fotografiích jsou vrásenky pomezní, objevené v trouchu tlejícího bukového kmene v Kořenově poblíž Jizery a vrásenky okrouhlé, sesbírané z hrabanky pod jívou uprostřed města v Jablonci nad Nisou. Jak je vidno, tohoto roztomilého šnečíka můžeme objevit leckde. Při bližším pohledu si můžeme všimnout krásného žebrování ulity, jednobarevně hnědě zbarvené ulity o menším počtu závitů (vrásenka pomezní) a světle hnědé barvy s pravidelnými příčnými hnědočervenými proužky a 5 až 6 závity (vrásenka okrouhlá). Tělo obou druhů je šedé až černé.

Druh poprvé popsal a zařadil Otto Friedrich Müller, dánský přírodovědec, jeden z průkopníků v oblasti výzkumu fauny Dánska a Norska, autor klasifikace více než 3 000 druhů.

Pokud vás malakologie (nauka o měkkýších) zaujala, vřele doporučuji vynikající publikaci Měkkýši České a Slovenské republiky od Michala Horsáka, Lucie Juřičkové a Jaroslava Picka. Vydalo nakladatelství Kabourek v roce 2013.

Jablonec nad Nisou/Dolní Kořenov, v hrabance, v trouchu
Mapovací čtverec: 5257/5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka (foceno z ruky)

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 8 fotek
  • 2 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 177 - Vrásenka pomezní + vrásenka okrouhlá
Komentáře Přidat