Corvův přírodovědný kabinet 179 - Kněžnice pásovaná

Název

Corvův přírodovědný kabinet 179 - Kněžnice pásovaná

Popis

Kněžice pásovaná (Graphosoma italicum) - Ploštice a obecně polokřídlý hmyz se stává pravděpodobně nejčastější obětí omylů a neuplyne týden, kdy mi někdo s nadšením nese v krabičce odchyceného "krásného brouka" nebo mi nadšeně vypráví o velikém štíhlém broukovi s dlouhými nohami, tykadly a se zajímavou kresbou na krovkách :-) Už z hrubého popisu je mi jasné, že se jedná o ploštici. Hitem letošní mírné zimy se totiž stala až 20 mm vroubenka americká (Leptoglossus occidentalis), která teplotně přívětivé dny využila k návštěvám lidských obydlí. Nebo třeba taková zákeřnice, která je tělem vroubenkám taktéž velmi podobná. Trpělivě vysvětluji, že ploštice nejsou brouci a odchycené krasavice vypouštím zpátky do přírody.

Ještě předtím, než na jaře ze svých domečků vylezou ruměnice pospolné (Pyrrhocoris apterus), podíváme se na specificky vybarvenou ploštici s příznačným jménem kněžnice pásovaná (dříve páskovaná). Tu si po zhlédnutí fotografií pravděpodobně v budoucnu již nespletete. Aby to ale bylo úplně jasné, kněžnice se v zoologické systematice člení takto: řád - polokřídlí (Hemiptera) » čeleď - kněžicovití (Pentatomidae) » rod - kněžice (Graphosoma) » podrod Graphosoma.

Bzdocha pásavá, jak je označována na Slovensku, má široce vejčité tělo. Dá se snadno poznat podle podélných, černých a červených pruhů na povrchu těla (všimněte si, že neuvádím krovky - ty ploštice nemají). Povrch je pokryt jemnými jizvovitými tečkami. Hlava je trojúhelníková, špičatá, anteklypeus krátký (přední část hlavy navazující na přední okraj čela), uzavřený paraklypei (plošky po stranách hlavy vztahující se k dolní čelisti). Trojúhelníkovitý štítek sahá na konec zadečku. Velikost 8-11 mm. Obývá bylinné patro a zpravidla ji najdeme na miříkovitých (mrkvovitých) rostlinách. Je to druh teplobytný, žijící hlavně na lokalitách stepního charakteru. Přezimuje jako imágo (dospělec). Nová generace se objevuje od srpna. U nás se hojně vyskytuje v nížinách až pahorkatinách.

Zjistil jsem, že ploštice pásované doslova milují kopr (taktéž patří mezi Apiaceae - miříkovité), který táta pěstuje na zahradě. Na jeho květech lze napočítat desítky kusů.

Vřele doporučuji knihu Kapesní atlas ploštic a křísů (1978, Vladimír Javorek).

Jablonec nad Nisou, louka, záhony s koprem
Mapovací čtverec: 5257
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka (foceno z ruky)

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 13 fotek
  • 2 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 179 - Kněžnice pásovaná
Komentáře Přidat