Corvův přírodovědný kabinet 194 - Babočkovití

Název

Corvův přírodovědný kabinet 194 - Babočkovití

Popis

Babočkovití (Nymphalidae) - Slunce má na horách sílu; jen co přejdou ranní dubnové mrazíky a uplyne "modrá hodinka", ve které se tak pěkně fotografují tajemstvím opředené krajinářské fotografie, motýli se začnou snášet z korun vysokých bříz v hřejivých paprscích. V doposud chladném větru, který vane z bílých vrcholů Jizerských hor, poletují kolem větví, na kterých rosa tvoří veliké kapky. A právě na těch si svými dlouhými sosáky pochutnávají babočky. Ať už drobná samička babočka bílé c (Polygonia c-album) s hluboce vykrojenými předními křídly a dlouhými ostruhovitými cípy křídel zadních či větší samička babočka jilmová (Nymphalis polychloros) s modrými poloměsíčitými skvrnami na hnědooranžových křídlech. A někdy na takovou osvěžující kapku stojí i frontu. Nad loukou, střídavě poblíž břízek a přilehlého vysušeného mokřadu, létá velká babočka osiková (Nymphalis antiopa). Na jejích rozložitých, tmavohnědých křídlech září široký, postupně blednoucí žlutý lem s řadou skvostně modrých přilehlých skvrnek. Nezaměnitelný, samotářsky žijící motýl. Těsně poblíž smrkové monokultury pospíchá žluťásek neposeda. Ne a ne se posadit a odpočinout křídlům. A brzy se ukážou skvostní, sytě oranžoví perleťovci, droboučcí blankytní modrásci a bělásci různých druhů či otakárkovití, kteří milují fialové hlavičky pcháčů a bodláků. Inu, radost pohledět.

Zajímavosti:

Babočka osiková - Zatímco v ČR jde o druh rozšířený po celém území, zvláště v lesnatých oblastech, od nížin do hor, ve Velké Británii jde o vzácného migranta, ve Španělsku se motýl nevyskytuje vůbec.

Babočka jilmová - Na Britských ostrovech zcela vyhynula a objevuje se zde pouze jako příležitostný migrant. Ani u nás není nijak zvlášť tato babočka rozšířena. Jde o druh relativně rozšířený, nikde však není hojný. V některých letech až vzácný druh s výrazně kolísající početností.

Babočka bílé c - Motýl se stal modelovým organismem pro výzkum potravních preferencí. Preference k živným rostlinám je podmíněna geneticky, jedinci z různých oblastí preferují různé živné rostliny a navíc mohou být různou měrou specializovaní. Vyhýbá se intenzívně obhospodařovaným oblastem.

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory, louka
Mapovací čtverec: 5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + dvojitý difuzér (foceno z ruky)

Foto 2020 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 13 fotek
  • 3 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 194 - Babočkovití
Komentáře Přidat