Corvův přírodovědný kabinet 196 - Skokan hnědý

Název

Corvův přírodovědný kabinet 196 - Skokan hnědý

Popis

Skokan hnědý (Rana temporaria) - Skokan hnědý patří k našim nejběžnějším žábám a na vhodných biotopech se vyskytuje téměř na území celého státu. Patří mezi tzv. "suchozemské pozemní skokany", přestože ke svému životu potřebuje vlhké a alespoň částečně zastíněné biotopy s dostatečnou nabídkou stojatých či tekoucích vod. Avšak vyjma zimování tráví ve vodě jen krátký čas v době rozmnožování. Obývá především lesy nebo zachovalejší krajinu s roztroušenými dřevinami a různými potoky, rybníky, tůněmi apod. Může pronikat i do podmáčených luk a pastvin s vyšší bylinou vegetací, otevřených rašelinišť, větších lomů či pískoven. K rozmnožování využívá širokou škálu vodních nádrží. Má převážně soumračnou a noční aktivitu, ačkoliv v jarním a podzimním období (a ve vyšších polohách i v letních měsících) je aktivní i během dne.

Skokan hnědý je jednou z našich nejdříve se rozmnožujících žab. Vajíčka klade běžně již od poloviny března (ve vyšších nadmořských výškách až do poloviny května). A právě v těchto dnech jsem zastihl desítky, spíše stovky samců a samiček skokana hnědého při rozmnožování ve vodní nádrži v Kořenově. Můj oblíbený rybníček, kde fotografuji různé chrostíky, pestřenky, pavouky, šídla, šidélka a vážky, takříkajíc vřel při snůšce a oplodňovaní kompaktních chomáčů vajíček, které pod žabími tělíčky vytvářely rozsáhlou, rosolovitě spojitou masu.

Pozoroval jsem skokany od brzkých ranních hodin, kdy se nad stojatou vodou převalovaly chuchvalce páry. Vodní vegetace a mechorosty pokrývaly krystalky ledu. Mnoho nakladených vajíček, zmrzlých v ledovou tříšť, připomínalo melounová semínka. Po žábách však ani vidu a po typickém volání samců - vrrru, vrrru, vrrru - z předchozího dne, ani slechu. Až s rozbřeskem a prvními paprsky slunce, které rozpouštěly led, se započaly z vody vynořovat první hlavičky s velkýma očima s horizontálními zornicemi. S rychle stoupající teplotou sílícího jarního sluníčka začalo žab přibývat. Samci sváděly boj o samice ve vodě, na souši i v přilehlém přítoku.

V období rozmnožování jsou (jinak velice pěkně zbarvení) skokani méně barevně výrazní. Jak už název napovídá, ve zbarvení skokana hnědého obecně převládá hnědá barva. Jde však o druh značně barevně variabilní. Základní barva může přecházet od žlutooranžových, žlutočervených, žlutohnědých a hnědooranžových odstínů po různé tóny světle hnědé, hnědošedé, zelenošedé až hnědočerné a šedočerné barvy. Na tomto podkladě jsou nepravidelně roztroušeny méně či více výrazné tmavě hnědé až sytě černé skvrny. Charakteristická je pro ně tmavě hnědá spánková skvrna, která sahá od zadního okraje oka přes ušní bubínek po bázi přední končetiny.

Skokan hnědý je mírně zavalitá žába o velikosti 70-90 mm (v případě samic až 100-120 mm). Čenich mají poměrně krátký, tupý a okrouhlý (jeden z názvů skokana hnědého je např. žába ploskohubá). V Jizerských horách jde o hojně rozšířeného skokana, se kterým se velmi často můžeme setkat především po dešti a v chladnějších dnech. Na našem území žijí tři druhy: skokan hnědý, skokan ostronosý a skokan štíhlý. Skokan hnědý je evropsky významným druhem a je dnes mezinárodně chráněn.

Zajímavost: Skokani hnědí vylučují na kůži temporin, dehtu podobnou směs peptidů s antibakteriálním účinkem. Pojmenován je podle tmavých skvrn na boku hlavy z latinského tempora = spánky.

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory, rybník
Mapovací čtverec: 5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + dvojitý difuzér (foceno z ruky)

Foto 2020 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 31 fotek
  • 3 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 196 - Skokan hnědý
Komentáře Přidat