Corvův přírodovědný kabinet 198 - Hypera plantaginis

Název

Corvův přírodovědný kabinet 198 - Hypera plantaginis

Popis

Hypera plantaginis - Nosatce z rodu Hypera - klikoroh, jenž nemá české pojmenování, jsem objevil na rumištním biotopu za slunečného dubnového počasí. Tento 4,2-5 mm velký brouk se vyskytuje již z kraje jara (od března do května) po celém území České republiky, zvláště pak v nížinách a pahorkatinách. Cestu si našel i do Jizerských hor, kde jsem jej objevil vůbec poprvé. Prvonález mě vskutku potěšil.

Krátká morfologie: Na protáhlém zahnutém nosci, po jehož stranách jsou umístěny tykadlové rýhy, jsou umístěna lomená, kyjovitě zakončená tykadla oranžové barvy. Oči jsou černé, velké, vejčitého tvaru. Štít je široký, kulovitého tvaru, hojně pokryt šupinkami žlutavé, béžové a světle hnědé barvy. Štítek je malý, takřka nezřetelný. Od očí, přes štít až na bázi krovek se táhnou dva široké, tmavě hnědé pruhy, postupně blednoucí ve světle hnědou barvu. Další tmavé pruhy jsou umístěny po stranách štítu a krovek, v jejichž polovině se mění ve výrazné, hnědé lichoběžníkové skvrny sahající až téměř ke konci krovek. Štít i krovky jsou pod bohatým obrvením černé, hrubě tečkované. Stehna (bez zoubků), holeně (bez háčků) i chodidla jsou pokryta žlutavými chloupky. Chodidla jsou zakončena poměrně velikými, nesrostlými drápky. Tento druh klikoroha je schopný letu.

Tohoto krásného nosatcovitého klikoroha prvně objevil a popsal (1775) švédský přírodovědec, entomolog a arachnolog Charles De Geer. V larválním stádiu se Hypera plantaginis živí vlnicí, štírovníkem, úročníkem či čičorkou.

Dle Hůrky rod Hypera zahrnuje v ČR a SR přes 25 druhů spíše malých, šupinkami různého tvaru hustě pokrytých nosatců. Mají nosec delší než hlavu a výrazně vystupující ramena krovek. Brouci i larvy se vyskytují nejčastěji na bobovitých a miříkovitých, larvy se vyvíjejí volně na rostlinách.

Profesor Josef Klika v knize Brouci (1873) o Hypera plantaginis píše ještě pod dnes již nepoužívaným českým názvem rostlinopas jitrocelový (Phytonomus plantaginis - synonymum): "2"; černý neb hnědý; šedými neb běložlutými, mnohdy kovově lesklými šupinami hustě pokrytý; tykadla a chodidla rezavě hnědá; na každé krovce po straně veliká, podlouhlá tmavá skvrna; štít o polovici širší než dlouhý, po stranách silně zaokrouhlený s 2 širokými, tmavými prouhami podélnými uprostřed; krovky sotva o polovici delší než dohromady široké, bílými, poněkud odstávajícími chlupy spoře posázené a mimo velikou skvrnu ještě tmavými tečkami a tmavou proužkou vedle štítku opatřené. Všude hojný."

Josef Kliment v obsáhlém díle Čeští brouci (1899) popisuje Hypera plantaginis jako kulatočlence nahnědlého. Není bez zajímavosti, že tento sympatický brouk měl historicky dva české názvy (rostlinopas jtrocelový/kulatočlenec nahnědlý), přesto se v současné době přikláníme pouze k vědeckému názvu latinskému Hypera plantaginis.

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory, rumiště, louka
Mapovací čtverec: 5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka (foceno z ruky)

Foto 2020 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 16 fotek
  • 4 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 198 - Hypera plantaginis
Komentáře Přidat