Corvův přírodovědný kabinet 217 - Roháček bukový

Název

Corvův přírodovědný kabinet 217 - Roháček bukový

Popis

Roháček bukový (Sinodendron cylindricum) - Jediný zástupce rodu Sinodendron na našem území, je 12-16 mm dlouhý roháček bukový, v dřívějších dobách znám jako stromokaz či stromohlod válcovitý. Roháček je vázán na starší listnaté lesy, především pak vyhledává odumřelé kmeny a trouchnivějící pařezy starých buků (ale i jiných listnáčů), ve kterých se vyvíjí 2 až 3 roky. Dospělci se vyskytují od jara do konce léta. Na vybraných lokalitách, s vhodným biotopem, celkem hojný, brouk však žije skrytě a není snadné se s ním setkat.

Válcovitý, černě lesklý brouk s klenutým, mělce tečkovaným štítem a výrazným, jemně ochlupeným, nazad zahnutým rohem (u samců) a pouze menším hrbolkem (u samiček). Tykadla jsou krátká s pilovitým uzlem na jejich konci. Krovky jsou hrubě tečkovány, po celé délce hrbolatými lištami pokryté. Nohy - vnější strana holení, pokrývají dvě řady trnů.

Prof. Josef Klika v roce 1873 píše o roháčkovi pouze několik málo poznatků, což je vzhledem k jeho osamělosti v rodu roháčků na našem území docela škoda: "5-7"; černý, hustě tečkovaný, krovky slabě pruhované. V kmenech olšových u Závisti dosti hojný; v severních Čechách všude."

Jablonec nad Nisou, zahrada u lesa
Mapovací čtverec: 5257
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka (foceno z ruky)

Foto 2021 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 14 fotek
  • 6 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 217 - Roháček bukový
Komentáře Přidat