Corvův přírodovědný kabinet 219 - Bělásek ovocný

Název

Corvův přírodovědný kabinet 219 - Bělásek ovocný

Popis

Příroda je samé překvapení. Motýly fotografuji nerad. Ačkoliv jsou nádherní, zajímaví a je jich nepřeberné množství (ať už denních či nočních), je s nimi strašná práce. Brouci jsou brouci! Nicméně sem tam nějakého toho "šmetrlinga" přece jen vyfotím. Vezměte si například takového zcela obyčejného běláska ovocného (Aporia crataegi). Na první pohled nudný motýl, kterého řada lidí vlastně ani nevnímá. Maximálně si ho vyfotí na levanduli pro pěkný kontrast bílé s fialovou. Přitom ještě knihy vydané v roce 1999 uvádějí, že: "Poslední výskyt v Čechách a na Moravě byl zaznamenán v r. 1983."

Wikipedie uvádí například i toto: "Po roce 1920 náhle vymizel (bělásek ovocný) v celé Anglii. Dodnes se nepodařilo objasnit příčinu jeho vyhynutí, teorií bylo několik, od klimatických změn přes vyhubení ptačími predátory až po nevhodné používání herbicidů v ovocných sadech, dodnes se však ani přes opakované pokusy nepodařilo znovu jej na Britských ostrovech rozšířit."

Situace u nás se naštěstí již změnila a běláska ovocného nalezneme na loukách nejen v Jizerských horách. Přesto například stránka Lepidoptera.cz uvádí: "V minulosti rozšířen po celém území, ve druhé polovině 20. století zaznamenal výrazný ústup, přerušovaný občasnými invazemi, jež vedly k založení dočasných populací. Počátkem 90. let 20. století byl dočasně nezvěstný v celém státě, pak se však začal šířit z oblastí trvalého výskytu v Německu do severních a západních Čech. V současnosti pravidelně nalézán i ve středních Čechách, od roku 2005 ojedinělé nálezy i v jižních Čechách, nejnověji expanduje také v severovýchodních Čechách až po západní polovinu podhůří Krkonoš. Na jižní Moravě nalezen po mnoha letech jeden jedinec v roce 2006. V současnosti na celé Moravě nezvěstný. Ohrožení a ochrana: V současnosti v západní polovině státu expanduje a není ohrožen, naopak na celé Moravě je nyní nezvěstný."

Čili několik bělásků na oblíbených bodlácích, vedle celé řady brouků, kteří se živili na pcháčích pylem. Např. tesařík panenský (Gaurotes virginea), nosatcovitý - larinus sturnus či zlatohlávek tmavý (Oxythyrea funesta) a řada dalších.

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory
Mapovací čtverec: 5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + dvojitý difuzér (foceno z ruky)

Foto 2021 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 5 fotek
  • 4 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 219 - Bělásek ovocný
Komentáře Přidat