Corvův přírodovědný kabinet 112 - Střevlík zrnitý

Název

Corvův přírodovědný kabinet 112 - Střevlík zrnitý

Popis

Střevlík zrnitý (Carabus granulatus) - Nádherný brouk z čeledi střevlíkovitých (carabidae), jenž zaujme oko badatelovo barvami, oscilujícími od bronzové, přes měděnou, až po hnědou. Velikostí 16 - 30 mm (v Hůrkovi uvedeno 16 - 23 mm) se odlišuje od jinak velice podobných střevlíků Ullrichova (Eucarabus ullrichii) a měděného (Carabus cancellatus), kteří jsou však na pohled robustnější. Střevlík zrnitý je rozšířen po celé Evropě, v ČR jeden z hojnějších velkých střevlíkovitých, se kterým se setkáme v nížinách, ale stoupá i do hor, až do 2000 m. n. m. Řadí se mezi brouky dravé, aktivní v noci nebo po dešti, kdy loví slimáky, žížaly, hlemýždě. Nejčastěji se však živí drobnějším hmyzem a mršinami, byl pozorován také na tlejícím ovoci.
Výskyt od dubna do září, mezi nejčastější biotopy, kde můžeme střevlíka zrnitého nalézt, patří smíšené nebo listnaté lesy, pole a louky. Vyhledává vlhčí místa jako okraje vod nebo podmáčenější půdu. Nacházíme jej pod kameny, kůrou, listím a podobně. Od konce května probíhá páření a kladení vajíček. Larva je dravá a vytváří si podzemní komůrku, kam často zatahuje kořist. Vývoj trvá nejdéle do šedesáti dní. Po vylíhnutí z kukly (během července a srpna) jako většina střevlíkovitých zimuje, velmi často pod kůrou nebo v tlejícím dřevě s dostatečnou vlhkostí. Zimování probíhá hromadně.

Krátká morfologie: Tykadla (u samců delší než u samic) černá, jemně obrvená, hlava (stejně jako štít a krovky) slabě třpytivá, bronzově-mědo-hnědá. Oči silně vystupující. Kousací ústrojí, nohy a spodní partie brouka jsou černé. Na stehnech všech párů končetin tenký osten (viz detail končetiny na fotografii). Štít po okrajích vyklenutý směrem nahoru, bohatě tečkovaný/zrnitý, s viditelnou rýhou uprostřed. Štítek ve tvaru trojúhelníku. Krovky oválné, mírně klenuté, bohatě zdobené žebrováním a vyvýšenými řetízkovými útvary (jemnými i hrubšími).

Zajímavost: Velmi vzácně se vyskytují okřídlení jedinci, ale velice zřídka létají. Střevlíka zrnitého popsal v roce 1898 c. k. profesor František Dlouhý. Ve své knize Brouci jej taktéž připodobňuje ke střevlíkovi měděnému (C. cancellatus). Velikost udává 17 - 22 mm.

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory, les
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 13 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 112 - Střevlík zrnitý
Komentáře Přidat