Corvův přírodovědný kabinet 137 - Lalokonosec černý

Název

Corvův přírodovědný kabinet 137 - Lalokonosec černý

Popis

Lalokonosec černý (Otiorhynchus coecus) - Nádherný brouk z čeledi nosatcovitých (Curculionidae) s krásným pojmenováním ve slovenštině nosánik čierny. Hojný horský druh, patřící mezi lalokonosce s nepřehlédnutelnýma, výrazně červenýma nohama. Velikost 10-12 mm, v oblasti Jizerských hor hojný každým rokem. Lalokonosec černý patří mezi poměrně dlouhověké brouky, dospělci se totiž dožívají až tří let. Co by za to takový lesan hnědý, žijící v průměru tři dny, dal. Vyjma smrkového porostu jej často nacházím na vegetaci u kraje lesních cest. Vyskytuje se i na složeném metrovém dříví.

Lalokonosec černý je poměrně variabilně zbarvený druh. Někteří jedinci mohou mít nápadnější bílé chloupkování. Lalokonosec černý se v našich končinách objevuje od května do srpna. Rozšířen je ve střední a jižní Evropě. V nížinách se s ním většinou nesetkáme. Díky tomuto ostrůvkovitému rozšíření vytváří lalokonosec černý řadu subspecií (poddruhů).

Dospělí brouci se živí kůrou mladých stromků. S oblibou okusují i pupeny a jehlice smrků, borovic i dalších jehličnanů. Larvy, které žijí v půdě, a nebo v trouchu, se živí kořínky bylin, ale i mladých semenáčků v hloubce od dvou do 15 centimetrů. V literatuře pro lesohospodáře se tak lalokonosec černý může objevovat jako škůdce. Větších škod však v lesích nenapáchá.

Profesor Josef Klika v knize Brouci (1873) o lalokonosci černém píše: "3 1-4"; černý; lesklý; velmi spoře šedými chloupky posázený, téměř holý; kolena a chodidla černá; stehna a holeně červené; 3 článek tykadel mnohem delší než 2; 4-7 článek jako u předcházejícího; štít tak široký jak dlouhý, hustě zrnitý; krovky samečků podlouhle vejčité, samiček širší, pruhované, s prouhami řídce tečkovanými a mezerami slabě vráskovitými, lesklými. V horách v lesích jehličnatých všude hojný. Larvy žijí v zemi mezi kořeny smrků a modřínů, jimž ohlodáváním kořenů škodí; brouci ohlodávají kůru mladých smrků a modřínů, působíce taktéž škodu."

V knize Brouci profesora Františka Dlouhého (1898) se o lalokonosci černém dočteme: "Černý, lesklý, lysý. Štít skoro stejně dlouhý a široký. Krovky nezřetelně tečkovaně pruhované. Na křovinách zvláště v hornatých krajinách. Larvy ožírají kořeny."

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory, smrkový les
Mapovací čtverec: 5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 11 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 137 - Lalokonosec černý
Komentáře Přidat