Corvův přírodovědný kabinet 140 - Zlatohlávek tmavý

Název

Corvův přírodovědný kabinet 140 - Zlatohlávek tmavý

Popis

Zlatohlávek tmavý (Oxythyrea funesta) - Jeden z mých oblíbených brouků, respektive všichni zlatohlávci a zdobecni z čeledi Scarabaeidae - vrubounovití. Určitě je znáte. Při letu hluční, robustní brouci, které spolehlivě naleznete na kopretinách, růžovém chrastavci rolním, rdesnu či invazivních vlčích bobech a jiných lučních květinách. Zlatohlávek tmavý se řadí mezi naše menší zlatohlávky, ale brouk to úplně malý není a jistě si ho nespletete. Vyznačuje se bílými znaky na jinak černě lesklém, výrazně ochlupeném těle (chloupky se časem odřou a brouk je pak prakticky zcela lysý). Do květů se zlatohlávek tmavý neváhá zanořit až po krovky. Velikost 8-12 mm.

Velice zajímavá je jeho historie na našem území: historicky se vyskytoval vzácně na jižní Moravě, v 80 letech byl prohlášen za vymřelého. Od 90 let se začal znovu objevovat a později (dá se říci) expandoval. Dnes se jedná o jeden z nejběžnějších druhů zlatohlávkovitých na našem území.

Profesor Josef Klika v knize Brouci (1873) o zlatohlávkovy tmavém nepíše vůbec. Pouze o velmi podobném zlatohlávkovi huňatém (Tropinota hirta) a o něco méně podobném, lysém zlatohlávkovi mramorovaném (Protaetia marmorata). Avšak tmavý v Klikovi zcela chybí. Snad jen zajímavost: dříve se zlatohlávkům nazývalo bedruňky či běloskvrnci.

V knize Brouci profesora Františka Dlouhého (1898) se o zlatohlávkovi tmavém píše jako zlatohlávkovi tečkovaném. Na tomto příkladu lze vidět, že se měnila nejen česká jména, ale i latinská. Zlatohlávek tmavý, dnes Oxythyrea funesta (Poda, 1761), se dříve označoval také jako Cetonia stictica (Linnaeus, 1767) či Leucocelis stictica (1905). Že se jedná o jednoho a toho samého zlatohlávka jsem dohledal až na francouzské entomologické stránce. Profesor Dlouhý píše: "Běloskvrnec, 12 mm. Černý, kovově lesklý, bíle skvrnitý a tečkovaný. Štít a krovky žlutavými dlouhými chloupky porostlé. Zadek bíle přilehle chloupkovaný, u samců s řadou 4 bílých teček, které samicím scházejí. V květnu na květech obyčejný."

Jablonec nad Nisou, zahrada, louka
Mapovací čtverec: 5257
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 4 fotky
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
V májové AKCI nyní máte fotoknihy s 25% a větší vyvolané fotky, vč. všech plakátů s 27% slevou. Neváhejte slevy využít. A nově nemusíte zadávat žádný kód. Slevu na produkty v akci získáte automaticky. Akce platí do 5. 5. 2024
Získat slevu

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 140 - Zlatohlávek tmavý
Komentáře Přidat