Corvův přírodovědný kabinet 186 - Pilořitka (Siricidae sp.)

Název

Corvův přírodovědný kabinet 186 - Pilořitka (Siricidae sp.)

Popis

Pilořitka (Siricidae sp.) - Ve složeném dříví v dřevníku či na zápraží chalupy, mnohdy naleznete celou řadu zajímavých živočichů. Ježky, rozličné brouky nebo třeba dřevokazný hmyz, který se v takovém pěkně vyschlém dříví vyvíjí i několik dlouhých let. Mezi podobné vytrvalce můžeme zařadit blanokřídlý (Hymenoptera) hmyz z čeledi Siricidae - pilořitkovití. Dospělá pilořitka, jejíž výskyt je vázán především na jehličnaté lesy, nápadně dlouhým kladélkem navrtává částečně či zcela odumřelé dřevo, do kterého klade obyčejně čtyři vajíčka. V letních měsících můžete pilořitky pozorovat například na složené kulatině v lese. Často kolem vytěženého dříví poletuje taktéž lumek veliký (Rhyssa persuasoria), který pomocí svých dokonale vyvinutých smyslových orgánů (na tykadlech) pátrá po larvách pilořitek a jiného dřevokazného hmyzu - mé fotografie lumka si můžete prohlédnout zde: https://jaroslavburda.rajce.idnes.cz/Corvuv_prirodovedny_kabinet_144_-_Lumek_veliky/

Bělavé larvy pilořitek - tzv. housnice, které se z vajíček vylíhnou, vyhlodávají ve dřevě dlouhé chodbičky (které za sebou ucpávají drtí), později se uloží k zimnímu spánku. Teprve po dvou až třech letech se larva zakuklí, těsně pod kůrou. Později, již plně vyvinutý a dospělý hmyz, se prokousává ven, často až ze zpracovaného dřeva. Vylíhlý dospělec se provrtává ven a zanechává kulatý výletový otvor o průměru 5 až 7 mm. Vývoj jako u většiny xylofágních druhů (tj. živících se dřevem) osciluje v rozmezí 1 až 6 let, nejčastěji 3 roky.

Blíže neurčená pilořitka na fotografiích (snad Sirex noctilio - pilořitka smrková) se pravděpodobně nedokázala prokousat dřevní hmotou skrz smrkové poleno. Larva se patrně neprokousala dostatečně blízko povrchu a zakuklila se příliš daleko od kůry. Zcela vyvinutá pilořitka s nádherně kovově tmavě modrozelenou barvou, oranžovými tykadly a nohami tak zůstala uvězněna ve dřevě, kde dokonale zaschla a mumifikovala se tak pro budoucí objevitele. Zajímavý tvor.

Zajímavosti: Samičky svým dlouhým kladélkem vzbuzují u člověka obavy z bodnutí. Dospělci pilořitek, často označovaní jako bylinné vosy, jsou však zcela bezbranní, neútočí a pro ostatní živočichy i člověka jsou neškodní.

Lidé se mě často ptají, jak může hmyz naklást vajíčka do tvrdé dřevní hmoty, kdy kladélkem musí "propíchnout" kůru a dřevo pod ní. Kladélko funguje na principu svidříkového mechanismu, které převádí přímočarý pohyb na pohyb rotační (viz například svidříkový šroubovák pro rychlé vytahování či šroubování šroubů. Inu, příroda.

Jablonec nad Nisou, ve smrkovém polínku

Mapovací čtverec: 5257

Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér + odrazka (foceno z ruky)

Foto 2019 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 8 fotek
  • 3 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
V májové AKCI nyní máte fotoknihy s 25% a větší vyvolané fotky, vč. všech plakátů s 27% slevou. Neváhejte slevy využít. A nově nemusíte zadávat žádný kód. Slevu na produkty v akci získáte automaticky. Akce platí do 5. 5. 2024
Získat slevu

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 186 - Pilořitka (Siricidae sp.)
Komentáře Přidat