Corvův přírodovědný kabinet 213 - Mrchožrout znamenaný + rejsek

Název

Corvův přírodovědný kabinet 213 - Mrchožrout znamenaný + rejsek

Popis

Mrchožrout znamenaný (Oiceoptoma thoracicum) - Když se na polní či lesní cestě střetneme s mrtvolkou drobného savce, např. rejska, myši, krtka nebo s mršinou menšího ptáka, zbystřeme a podívejme se blíže. Naskytla se nám příležitost pozorovat při práci velmi užitečné brouky. Na jedné mrtvolce drobného rejska (pravděpodobně) obecného, možná horského (Sorex alpinus) si můžeme všimnout hned tří druhů. Hnilobným rozkladem lákáni, přilétají pestrobarevní hrobaříci (Nicrophorus sp.), kolem se potulují ocelově modročerní chrobáci lesní (Anoplotrupes stercorosus) a nechybí ani zástupci z čeledi mrchožroutů. Především pak mrchožrout znamenaný (Oiceoptoma thoracicum), nepřehlédnutelný a nezaměnitelný druh díky svému velkému červenému štítu s jemnými oranžovými chloupky.

Mrchožrout znamenaný, někdy také známý jako mrchožrout červenohrdlý či rudoprsý (dříve se mu krátce říkalo také štítář) je 11-16 mm velký brouk, který se vyskytuje na mršinách, výkalech a hnijících plodnicích hub, především hadovky smrduté. Hadovky smrduté profitují díky těmto broukům, jelikož rozšiřují jejich výtrusy. Vyskytuje se také na zdechlinách ptáků, plazů a hlemýžďů.

O mrchožroutovi v roce 1873 prof. Josef Klika píše jako o mrchožroutovi červenohrdlém (Silpha thoracica): "6½-7"; tělo vejčité, černé, hedbávitě třpytivé; štít polokruhovitý; tykadla mají poslední články patrně ztlustlé; štít pokryt červenou aksamitovou plstí; krovky s 3 vypuklými čarami podélnými. V lesích všude hojný."

Morfologie: dlouhé, oválné, spíše ploché tělo. Charakteristický sytě oranžový, někdy až červený štít, na povrchu obrvený oranžovými chloupky. Při bližším ohledání je štít poloprůhledný. Krovky hedvábně šedočerné, až černé, podélně vroubené s výrazným štítkem ve tvaru trojúhelníku. Hlava je černá, obrvená, schopná zatáhnout se pod štít, cítí-li se brouk ohrožen. Tykadla kratší, černá, na koncích kyjovitě zesílená.

Zajímavost: Silpha - z řečtiny jméno hmyzu nemile zapáchajícího.

Kořenov, Martinské údolí, Jizerské hory, na mrtvolce rejska
Mapovací čtverec: 5258
Nikon D7200 + Nikkor 105 mm + Raynox DCR-250 + dvojitý difuzér (foceno z ruky)

Foto 2021 Jaroslav Burda

Období

Statistiky

  • 8 fotek
  • 4 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
V májové AKCI nyní máte fotoknihy s 25% a větší vyvolané fotky, vč. všech plakátů s 27% slevou. Neváhejte slevy využít. A nově nemusíte zadávat žádný kód. Slevu na produkty v akci získáte automaticky. Akce platí do 5. 5. 2024
Získat slevu

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Corvův přírodovědný kabinet 213 - Mrchožrout znamenaný + rejsek
Komentáře Přidat